На Бердичівщині «Жива книга» розповідала відверті історії з життя дітей, позбавлених батьківської опіки
У вівторок, 29 жовтня, на території Бердичівської міської громади відбувся унікальний захід «Жива книга», присвячений темі сімейного патронату та професійного догляду для дітей, які тимчасово не можуть проживати зі своїми біологічними батьками. Подія зібрала соціальних працівників, патронатних вихователів, усиновлювачів, опікунів, а також представників громад і експертів з розвитку сімейного виховання з усього Бердичівського району. Захід був організований МБО «Партнерство «Кожній дитині» спільно з Житомирською обласною військовою адміністрацією та Бердичівською районною військовою адміністрацією в рамках реалізації проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату».
Серед важливих гостей варто відзначити також представників Житомирської обласної військової адміністрації, заступника начальника Бердичівської районної військової адміністрації Катерину Вислоцьку та депутатку Житомирської обласної ради Людмилу Кицак. Катерина Вислоцька від імені начальника Бердичівської районної військової адміністрації Людмили Димидюк привітала усіх учасників, наголосивши на важливості позбавитися від застарілої інтернатної форми влаштування дітей, оскільки кожна дитина має право на власну родину. Також участь у заході взяли студенти Бердичівського фахового педагогічного коледжу.
Зараз на Житомирщині функціонує 30 патронатних вихователів, які разом із помічниками надають послуги догляду та реабілітації для 61 дитини. Від початку року в регіоні з’явилися 12 нових патронатних сімей, ще чотири перебувають на стадії підготовки. Мета програми патронату — створення безпечного середовища для дітей, які з певних причин не можуть жити зі своїми рідними. Таке тимчасове влаштування триває кілька місяців, поки біологічні батьки долають труднощі або ж дитині шукають нову родину.
«Жива книга» присвячена саме популяризація послуги патронату над дитиною та сімейних форм виховання шляхом відкритого спілкування, в якому кожна «книга» — це реальна людина зі своєю історією; розвіювання стереотипів та упереджень щодо послуги патронату, наголосила координаторка проєкту в Житомирській області Наталія Пилипчук. У програмі «Живої книги» були представлені відверті історії учасників: патронатних вихователів, усиновлювачів і представників територіальних громад, які активно розвивають послугу патронату. Присутні мали гарну можливість обговорити стереотипи, які перешкоджають людям ставати патронатними вихователями чи прийомними батьками, а також труднощі адаптації дітей у нових сім'ях чи інші перешкоди, які можуть виникнути в процесі оформлення документів.
«Жива книга» стала частиною масштабного проєкту «Родина для кожної дитини: розвиток сімейного патронату», що розпочався в лютому 2024 року і реалізується за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ), Міністерства соціальної політики України, Європейського Союзу та інших партнерів. Метою проєкту є збільшення кількості патронатних сімей в Україні до 500, зокрема для підтримки дітей, які потребують тимчасового прихистку. У проєкті беруть участь 184 громади з різних областей України, зокрема 11 громад Житомирщини.
Варт зазначити, що ініціатива «Жива книга» закликає суспільство до розуміння потреб дітей, які залишилися без належної опіки, та надає можливість кожному зробити внесок у їхнє майбутнє. Вона вкотре довела важливість поширення інформації про патронат і роль громади у підтримці родинних форм виховання.