Бердичівська Районна Державна Адміністрація
Житомирська область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

Новини

Безбар’єрність: що це і навіщо вона потрібна Україні

Безбар’єрність – це забезпечення рівних прав та можливостей для всіх людей, зокрема й тих, хто відчуває на собі тиск та обмеження, стигматизацію, дискримінацію тощо.

 Безбар’єрність є основою правової держави, верховенства права та сталого розвитку міст і селищ. Безбар’єрне середовище створює такі умови життя, в яких жодна людина незалежно від своєї статі, віку, фізичних можливостей чи стану здоров’я, не виявляється позбавленою багатьох можливостей для життя, для розвитку, освіти, роботи та взагалі для – щастя. І саме для того, щоб суспільство і люди могли відчувати себе щасливими та жити якісним життям в містах і селищах по всій Україні, необхідно створити єдину ідеологію - принципову, яка б об’єднала всі ці зусилля в один великий порив, в одне велике національне зусилля з подолання бар’єрів.

Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору до 2030 року ініційована першою леді України Оленою Зеленською. У березні 2021 року відбулася презентація пропозицій до проєкту Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні. Над цією Стратегією працюють понад 230 експертів/ок, 50 громадських організацій та аналітичних центрів з усієї країни. Їхня мета – створення інклюзивного простору для усіх суспільних груп.

Тоді експертні групи презентували напрацювання за шістьма напрямками: фізична, інформаційна, суспільна, економічна, цифрова та освітня безбар’єрність. Заходи, які передбачені в межах цієї стратегії, покликані змінити будівельні норми (йдеться про встановлення пандусів, ліфтів для маломобільних людей), покращення доступності публічних послуг, розширення можливостей працевлаштування, впровадження інклюзивної освіти тощо.

          Перша леді України Олена Зеленська презентувала електронний посібник «Довідник безбар’єрності». У ньому зафіксовані нові норми безбар’єрної мови та визначені аспекти коректного спілкування.

“Довідник безбар’єрності” – перший крок у створенні нової етики спілкування. Нова етика – це про те, коли в мові немає місця дискримінаційним чи стереотипним фразам, коли ми розуміємо, що повага до людей виявляється не лише у словах, а й у жестах, емоціях чи погляді, коли наша щоденна взаємодія з іншими не створює штучних бар’єрів. Так формуються нові норми й відбуваються якісні зміни всередині суспільства», – написала Зеленська на своїй сторінці у Facebook.

у Довіднику можна ознайомитися з коректною лексикою на різну тематику: ЛГБТІК+, Інвалідність, Різні соціальні групи, Раса, етнічна чи національна належність, Захворювання, порушення, синдроми та розлади. Також на сайті можна прочитати статті про різні складові безбар’єрності, такі,  як Толерантність, Комплексний гендерний підхід, Гендер і стать тощо. А ще – переглянути спеціальний календар безбар’єрності, у якому позначаються свята, дні та пам’ятні дати, пов’язані з правами людини.

11 грудня відбулося підсумкове у 2023 році засідання Ради безбар’єрності за участю першої леді України Олени Зеленської та під головуванням Прем’єр-міністра Дениса Шмигаля. У засіданні взяли участь Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук та голови профільних комітетів Верховної Ради України, міністри, представники судової влади і Центральної виборчої комісії, міжнародних організацій, посли Європейського Союзу і Канади, начальники обласних військових адміністрацій, представники громадянського суспільства. Долучився до заходу також Голова Офісу Ради Європи в Україні Мачей Янчак.

Під час засідання було презентовано результати реалізації флагманських проєктів міністерств із запровадження безбар’єрності, а також — плани та пріоритети на наступний рік. Серед них, зокрема:

  •  безбар’єрність освітніх, медичних, банківських, транспортних, соціальних, адміністративних, працевлаштування та інших послуг, які мають бути більш зручними та доступними впродовж усього маршруту користувача, з урахуванням потреб кожної людини;
  •  безбар’єрність у громадах — запровадження рішень, розроблених Урядом, на рівні місцевого самоврядування. Можливість для людей отримати безбар’єрні послуги у своїй громаді має стати обов’язковим елементом впровадження політики безбар’єрності в містах і селах.

Олена Зеленська зазначила, що на другому році повномасштабної війни українці відчувають ще більший запит на безбар’єрні рішення. Від цього сьогодні залежить не лише якість життя, а й безпека громад. «Можна сказати: «Війна, що ви хочете. Бар’єрів стало більше – і фізичних, із пересуванням та доступністю, і економічних – безробіття, і соціальних – велике навантаження на всіх взагалі». Але це не аргумент. Бо кожне життя цінне. І його якість має значення. Ми не обираємо часи, в які нам жити, але ми можемо боротися», – сказала Олена Зеленська.

Безбар’єрність сьогодні – це нагальна необхідність для мільйонів українців. Для людей різних вікових груп, професій, соціального походження. Особливо акцентуємо увагу на потребах наших захисників. Наш обов’язок – усунути для них усі перешкоди, які стримують адаптацію, реабілітацію та самореалізацію. Також посилюємо взаємодію з органами місцевого самоврядування. Адже саме від них залежить кінцевий результат», - зазначив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

Проєкт Ради Європи «Посилення соціального захисту в Україні» надає сприяння у реалізації Національної стратегії зі створення безбар’єрного простору в Україні до 2030 року; зокрема експертну підтримку для моніторингу виконання її Планів заходів.

 

 

Управління соціального захисту населення Бердичівської РДА

 

 
10 Липня, 2024 р., 17:08
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 р. № 187 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 04.02.2023 № 120), прийнятою на виконання статті 4 Закону України «Про соціальний і правовий захист осіб, стосовно яких встановлено факт позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, та членів їх сімей» затверджено Порядок забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій громадян та виплати їм компенсації вартості самостійного санаторно-курортного лікування структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчими органами міських, районних у містах (у разі їх утворення (крім м. Києва) рад.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь